AKCİĞER KANSERİ FARKINDALIK AYI

2019-11-18 18:37:24

SİGARA İÇMEYİ BIRAKARAK KANSERDEN KORUNMAYA BAŞLAYIN

 Akciğer Kanserleri, akciğer hücrelerinin anormalleşerek kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Akciğer Kanserleri, maalesef ülkemizde ve dünyada erkeklerde en sık görülen ve en çok öldüren kanser türüdür. Risk faktörleri arasında en başta gelen ve kanserle direk ilişkide bulunan durum sigara içimi ve sigara dumanına maruziyettir. Sigara dışında ailede kanser öyküsünün olması, kanserojen kimyasallara maruziyet, hava kirliliği, akciğerde skar dokusu yaratan Tüberküloz gibi hastalıklar da risk faktörü olarak sayılabilir.

Sadece sigara içmeyerek akciğer kanserlerinden ve bağlı ölümlerin büyük bir çoğunluğundan kurtulmak mümkündür. İnsanlar sigara içmeye devam ederek Akciğer Kanserlerine maalesef kendi istekleriyle davetiye çıkartmaktadırlar. Bugün sigarayı bırakmak için durumun ciddiyeti kavranmalı ve hemen ilk adım atılmalıdır. İsteyen herkes sigarayı bırakabilir, başta kişinin kendi iradesi olmak üzere sigarayı bırakma poliklinikleri de bu konuda her türlü anlamda yardımcı olmak üzere hazır beklemektedirler.

Sadece sigara içimi değil, belirttiğimiz şekilde pasif içicilik dediğimiz sigara dumanına maruziyette akciğer kanserleri için büyük bir risk faktörüdür. Aynı yoğunlukta yakın mesafeden dumanı soluyan herkes için kanser riskindeki artış oranı içen kişilerle neredeyse benzerdir. Ülkemizde erkeklerin daha yüksek oranda sigara içicisi oldukları görülmektedir, yapılan çeşitli çalışmalarda sigara içen erkeklerle evli olan kadınların kanserden ölüm oranlarının, içmeyenlerinkine göre neredeyse 20 kat daha fazla tespit edilmiştir.

Sigara içmeyi bırakarak hemen kanserden korunmaya başlayın. Ne kendinize ne de çevrenizdekilere zarar vermeyin. Sağlıklı ve mutlu bir hayat dileklerimle.

 


Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?