Alzheimer Hastaları Unutkanlığının Çok Farkında Değildir

Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL2018-09-21 02:05:14

Alzheimer hastalığı başta unutkanlık ile giden bir bellek yitimidir. Hastalığın olmazsa olmazı unutkanlıktır, ama başka bir takım zihinsel, psikolojik ve davranışsal eşlikçileri de vardır. Alzheimer hastalığı, sıklıkla sinsi başlangıçlı, yıllar içinde yavaş ve sürekli ilerleyici seyirlidir. Tanı konulan hasta sayısı ömür süresinin uzaması ile günden güne artmaktadır. Çünkü hastalık için en büyük risk yaştır. Alzheimer 65 yaşından sonra görülür. 80 yaşından sonra da her iki kişiden birinde hastalığa rastlanır. Alzheimer hastalığında unutkanlığın yanında öğrenme güçlüğü, konuşma bozukluğu, karar vermede zorlanma gibi zihinsel bozuklukların yanında; taşkınlık, içe kapanma, hayal görme, huzursuzluk, ilgisizlik, uyku bozuklukları gibi psikolojik şikayetlerde vardır.
Hastanın günlük yaşam aktiviteleri dediğimiz; mesleki performans, sokakta, mali işlerde bağımsızlık, sıradan aygıtların kullanımı, hobiler, ev işleri, kendine bakım gibi
işlerde kayda değer bir bozulma görülmektedir. Alzheimer hastaları unutkanlığının çok farkında değildir. Doktora kendi isteği ile gelmez. Hastayı yakınları doktora getirir bu yüzden hastaya ait öykünün mutlaka ona birinci dereceden bakım veren yakınlarından alınması gerekir.  Hasta yakını hastasının cevabını aldığı halde aynı soruları defalarca sorduğundan, aynı konulardan bahsettiğinden, özel eşyalarını kaybettiğinden, koyduğu yeri hatırlayamamasından yakınır. Ya da evde amaçsızca dolandığını, dolapları defalarca karıştırdığını söyleyebilir. Hastalar  önce yabancı mekânlarda, giderek bildik mekânlarda yön bulma güçlüğü çekerler ve bazen kaybolabilirler. Kelime hazinesinde daralma başlar giderek anlama da bozulabilir. İlerleyen evrelerde  tarak, makas, diş fırçası, gibi aygıtların kullanımında zorlanmaya başlarlar. Hastalığın tanısını koymada radyolojik görüntüleme yöntemleri ve bir takım tahliller kullanılır. Bunlarla hastalık tanısı %90 a yakın konulur. Hastalığın ilaç tedavisi ile ortadan kaldırılması günümüzde mümkün değildir. Fakat kullanılmakta olan ilaçlar hastalığın seyrini yavaşlatmakta olup zihinsel aktivitedeki bozulmayı hafifletmektedir. Fakat hastalık kronik gidişi olan bir hastalıktır. Bununla beraber seyreden uyku bozukluları, taşkınlık ve depresyon gibi bozukluklar ise yine ilaç tedavisi hafifletilebilir. Hasta ve hasta yakınları mutlaka hastalık hakkında bilgilenmeli ve ileriki sürede çıkabilecek sorunlar sebebi ile mutlaka uzman yardım almalıdırlar.


Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?