ANNE SÜTÜ VE EMZİRMENİN ÖNEMİ VE FAYDALARI

Uzm. Dr. Berrin ERGİN YILMAZER2019-10-04 09:38:19

Anne sütü dünyanın en mucizevi besinidir.

1.Anne sütü ve emzirme hastalıklardan koruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Anne sütü birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlıyor. Bu sayede annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği koruyor.

2.Anne sütü obeziteyi önlüyor.

Emzirmenin başlangıcındaki sütün içeriği ile emzirmenin sonundaki sütün içeriği birbirinden farklı oluyor. Ön sütte protein, son sütte de yağ oranı yüksektir. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önlüyor. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda oluyor. Bu sayede prematüre bebeğin yeterli kilo almasını sağlıyor.

3.Anne sütü beyin gelişimi ve I.Q. seviyesini yükseltiyor.

Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlıyor. Bu, gelecekteki bebeğin hayatını etkileyen en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.Anne sütü alan bebeklerin ortalama I.Q. puanları diğerlerinde daha yüksek oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde bu durum daha belirgin görülüyor. Nedeni tam olarak saptanamamakla birlikte bunun, uzun zincirli yağ asitlerinin etkisi olduğu düşünülüyor. Bu konuda çok sayıda çalışma mevcut olup en yeni çalışma Yeni Zelanda'da yapılmıştır. 1000 üzerinde birey de yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan çalışmada, anne sütüyle beslenmiş olanların hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

4.Anne sütü alerjiyi önlüyor.

İlk günlerde gelen anne sütüne kolostrum deniyor. Bu süt bebeğin birçok hastalıklara karşı korunmasını sağlıyor. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla oluyor. Bebeğin yararlı bakterilerle bağırsağın kaplanmasını sağlıyor. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini engelliyor.

5.Anne sütü sindirim sistemini koruyor ve hazımsızlığı önlüyor.

Bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamin gibi her türlü besin öğelerinden zengin olan anne sütü vücutta daha kolay hazmediliyor. Anne sütünün tamamına yakını sindiriliyor. Bu sayede anne sütü alan bebeklerde kabızlık, ishal ile kolik tarzında hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrıları az görülüyor. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülüyor.

6.Emzirme ağız hijyeni için yararlıdır.

Bazı bebekler özel nedenlerle anne yanında olamayabiliyor. Bu durumlarda annenin sütü sağılarak bebeğe veriliyor. Özelikle yoğun bakım sürecinde olan prematüre bebek ağızdan beslenemese bile ağız temizliğinde anne sütünün kullanılmasının çok yararlı olduğu gözlemlenmiş.

7.Emzirme anne ve bebek arasındaki sevgi bağını artırıp, güvenli bağlanmayı güçlendiriyor.

Anne sütü her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabiliyor. Böylelikle bebeğin gereksinimi olduğu anda hazır olduğu için bebek daha az ağlıyor. Anne sütü ayrıca anneyi daha çok yanında bulan bebek için psikolojik destek ve bağlanmada da önemli role sahip. Ayrıca annenin hem kendisine hem de bebeğine daha fazla zaman ayırmasını sağlıyor.Bebeğin özgüveninin gelişimini sağlıyor.Aralarında güçlü bir duygusal bağ kuruluyor.

8.Emzirme meme kanserine karşı koruyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütünün bir diğer mucizesi; anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma risklerinin nispeten daha düşük olması. Aynı zamanda emziren annelerde de meme kanserine yakalanma oranın daha düşük olduğu kanıta dayalı bilgidir.

Sütün kesileceğinden korkmayın

Doğumdan hemen sonraki dönemde annenin stresi , sütün gelmesini engelleyebiliyor. Özellikle prematüre doğan bebeklerde anne sütü gecikebiliyor, bu beklenen bir durumdur. Bu, strese yol açmamalı. Bebek ne kadar küçük olursa olsun anne sütü geldiği zaman tolere ediyor. Çünkü prematüre bebeği olan annenin sütü bebeğinin haftasına uygun olarak üretiliyor.Her annenin süt üretimi bebeğine yetecek kadardır. Sütünüzü sağıp saklayın.

 

                       ANNE SÜTÜNÜN SAKLAMA KOŞULLARI


Uzm. Dr. Berrin ERGİN YILMAZER

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?