DİKKAT! Bulanık görme, çift görme, göz ağrısı, yarım görme şikayetleri birçok beyin hastalığının bulgusu olabilir.

Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL2019-12-07 13:47:26

DİKKAT!  Bulanık görme, çift görme, göz ağrısı, yarım görme şikayetleri birçok  beyin hastalığının  bulgusu olabilir.

Nöroloji polikliniklerine yapılan başvuruların hiç de az olmayan bir kısmını görme bozuklukları oluşturur. Her ne karar görme bozuklukları ilk etapta gözle ilgili sorunları düşündürse de tek neden göz değildir.

 

Göz sinirinin hem göz küresi içinde bir kısmı, hem de göz küresinden sonra beyin içinde devam eden ve beyinde görme merkezine kadar ilerleyen kısmı vardır. Bu nedenle birçok nörolojik hastalık görme bozukluğu şikayeti meydana getirebilir.

Mesela; görme sinir iltihabı, görme siniri tümörleri, hipofiz tümörleri, göz siniri damar tıkanıklıkları, beyin damar tıkanıklıkları ve bazı sinir kas bileşke hastalıkları görme ile ilgili şikayetler yapabilir

Bu nedenle görme şikayeti ile başvuran hastaların ayrıntılı nörolojik muayenesi yapılmalıdır.

Görme siniri iltihabı:

Görme siniri iltihabına optik nörit denir. Tek gözde veya her iki gözde birden genelde ağrılı başlayan bulanık görme olur. Görme alanında merkezi görme kaybı olur. Tek başına hastalık oluşabileceği gibi MS( multiple skleroz) hastalığının da ilk bulgusu olabilir.

Görme siniri damar tıkanıklığı:

Görme sinirinin de damarları vardır. Bunlar diyabet gibi hastalıklarda olabileceği gibi damarın kendisinin iltihabi hastalıklarında da tıkanabilir.

Beyin damar hastalıkları:

Beyinde görme merkezi oksipital lobdur. Görme yolları en sonunda burada sonlanır. Buraya atan bir pıhtı bu merkezde hücre ölümüne sebep olur ve hastanın her iki gözde birden görmesinin bozulmasına sebep olur.

Hipofiz tümörleri:

 Hipofiz bezi görme yollarının ortasında yer alır ve burada oluşan her türlü kitle görme yollarını sıkıştırıp, itecek ve görmede bozukluk yapacaktır.

Kafa içi basıncının artması:

Beyin toplar damar sistemindeki tıkanıklıklarda, beyin tümörlerinde veya beyin omurilik sıvısının emilim bozukluklarında beyinin basıncı artar. Bu basınç artışı görme sinirlerine de yansır ve bulanık görme gelişir.

Migren:

Migrenin bir türü olan auralı migrende görme alanının sağında ya da solunda ışık çakması, parıldamalar, renkli ışıklar veya karanlık noktalar olur. Ardından şiddetli migren atağı başlar. Burada oluşan görme bozukluğu kalıcı değil geçicidir.

Bunlardan başka bazı sinir-kas bileşke hastalıklarında bulanık görme veya çift görmeye rastlanabilir.   

Sizler de bu şekilde görme bozuklukları yaşıyorsanız en kısa sürede bir uzman hekime muayene olmanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

                     

 


Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?