EN SON NE ZAMAN KENDİNİZ İÇİN BİR ŞEY YAPTINIZ?

2019-10-02 15:37:44

Ekim ayı meme kanseri farkındalık ayı. En azından yılda 1 ay kendinizi hatırlayıp 365 günden 1 günü kendi sağlığınız için ayırmaya değmez mi?

Meme kanseri kadınlarda en sık rastlanan kanser türü. Maalesef toplumumuzda her 8 kadından birinde, erkeklerde ise nadir olarak görülmekle birlikte sıklığı giderek artmakta. Çevre kirliliği, genetik yatkınlık, kötü beslenme, sigara gibi birçok faktör yüzünden artık 'bu yaşta olmaz', ' bu sizin başınıza gelmez' diyemiyoruz.

Kanser, bazı hücrelerin vücudumuzda kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkar. Normal şartlarda bağışıklık mekanizmalarımız böyle durumlarla baş ederken, bağışıklığımız güçsüzleştiğinde kontrol mekanizmaları ortadan kalkar. Stres, kötü beslenme, sigara gibi faktörler bizim savunma mekanizmalarımızı bozarak hastalıklara zemin hazırlar. Özellikle anne, teyze kardeş gibi yakınında meme kanseri tanısı olanlar toplumun diğer fertlerine oranla 2,5 kat daha riskli durumda.

Kadınların meme üzerindeki hormonal etkisi ne kadar yoğun olursa (erken adet görmeye başlamak, geç menopoza girmek (55 yaş sonrası), hiç doğum yapmamış olmak, geç doğum yaşı ( 30 yaş sonrası), menopoz sonrası hormon tedavileri gibi) meme kanserine yatkınlık o kadar artar. Memeye radyoterapi almış olmak, diğer memede kanser olması, yumurtalık kanseri olmuş olmakta meme kanserine yakalanma riskini artırır.

Adet görmeye başlayan her kadının bilinçlendirilmesi, adet sonrasına denk gelen hafta kendi meme muayenesini yapabilir olması idealdir. Kendinizi muayene ettiğiniz esnada ele gelen kitle, renk değişikliği, şekil bozukluğu, çökmeler, deride soyulma, meme başı akıntısı, ağrı gibi bulgular ciddiye alınıp mutlaka hekime başvurulmalı.

Ailede kanser öyküsü olanlarda kansere yakalanma yaşından en az 10 yıl önce hekim kontrolüne başlanmalı. Hiç aile öykünüz olmasa bile 40 yaşına gelen her kadın, hekim aksini önermediği takdirde 2 yılda bir, 50 yaşından sonra yılda bir Mamografi kontrolü yaptırmalı.

Meme ultrasonu, Mamografi, Meme MR' ı gibi tetkikler, risk görüldüğü takdirde yapılacak biyopsi yöntemleri ile erken tanı ve hızlı tedavi mümkün hale geldi.

Erken tanı ile kanserli memeyi kurtarmak, kişiye özgü tedaviler ile kür sağlayıp sağlıklı hayatınıza dönmek sizin elinizde. 

O kadın siz olmak istemiyorsanız yılda bir günde kontrolleriniz için hastaneye gidin.


Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?