İmplant Uygulaması

Dt. Aziz Nasır ARÇAĞ2019-08-23 15:50:47

İMPLANT UYGULAMASI

 

İmplant; eksik dişlerin yerine konması amacıyla çene içine yerleştirilen çoğunlukla vida şeklindeki yapay diş köküdür. Ortodontik tedavilerde kuvvet noktası olarak da kullanılır. Titanyumun çene kemiği ile olan yüksek adaptasyonundan dolayı implantlar genellikle titanyumdan yapılır. İmplantların yüksek doku uyumu nedeniyle başarı oranı oldukça yüksektir. Tek diş eksikliğinin giderilmesinden hiç dişi olmayan hastalara kadar uygulanabilmektedir. Bu nokta da implantların en büyük avantajı dişsiz bölgenin önündeki ve arkasındaki sağlam dişlere zarar vermeden diş eksiklerinin giderilmesidir. İmplant ömürlerinin uzun olması ve çiğneme hissinin gerçeğe en yakın olması, implant tedavisini en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biri haline getirmiştir.

Genel sağlık durumu iyi olan, sağlıklı dişetleri ve çene kemiğinde implantları destekleyebilecek oranda kemik bulunan bireyler implant tedavisinde yüksek başarı oranına sahiptir. Çene kemiğinin implant yerleştirmek için yeterli hacme sahip olmadığı durumlarda ileri cerrahi teknikleri uygulanarak, implant yerleştirilecek alt yapı oluşturulduktan sonra uygulama yapılabilir.

İmplant cerrahisi iki aşamalı olarak yapılır. Birinci aşamada lokal anestezi altında diş eti açılarak  çene kemiği içerisine implantlar yerleştirilir, diş eti kapatılır. Bu aşamanın sonunda implantlar ağızda görülmemektedir. İkinci aşamada minimum iki ay implantların çene kemiğine kaynaşması beklendikten sonra implantların üzerinin açılması, ölçü alınması ve implant üzeri protezin yapılması ile tamamlanır.

Ağrısız bir müdahale için; diş çekimi esnasında kullandığımız lokal anestezi yeterlidir. Bazı tıbbi gereklilik ve hastanın isteği doğrultusunda sedasyon yada genel anestezi gerekebilir. Hastalarımızın çoğu diş çekiminde duyulandan daha az bir rahatsızlıktan bahsetmektedir. Tedavi bittikten sonra implantların varlığını bile hissetmeyeceksiniz.

Her girişim ve cerrahi işlemde olduğu kadar implant cerrahisinin de ufak tefek riskleri olabilir. Diş hekiminiz size ayrıntılı bilgi verecektir. Herşey doğru yapıldığında oldukça güvenli bir tedavidir. Doğal dişlerde olduğu gibi implantların çevresine de doğru bir ağız bakımı uygulanıp, rutin kontrollere gittiğinizde implantlarınızı uzun bir süre sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

                                                                                             Dt. Aziz Nasır ARÇAĞ

 


Dt. Aziz Nasır ARÇAĞ

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?