İNMEDEN KORUNABİLİRSİNİZ

Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL2021-05-10 13:15:19

İnme damarsal nedenler  ile  ortaya çıkan, hastada kalıcı örolojik bozukluğa sebep olan bir beyin hastalığıdır. Inme  tüm dünyada  koroner kalp hastalığı ve kanserin  ardından üçüncü sıklıkta gelen ölüm nedenidir.Özürlülük ve engellilikte ilk sıradadır.

İnme riskini azaltmak,  risk faktörlerini azaltmak ile mümkündür. İnme ile ilişkisi  net olan ve müdahalelerle giderilebilecek olan risk faktörlerinden bazıları şunlardır:

1.Hipertansiyon: Hipertansiyon varlığında iskemik inme sıklığı 4 kat artar. Hipertansiyon hem beyin damar tıkanıklığı hem de beyin kanaması için risk faktörüdür. HT nin engellenmesi aynı zamanda koroner kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği riskini de azaltacaktır

2. Kalp hastalıkları: Romatizmal kapak hastalıkları, başta AF ( atrial fibrilasyon) olmak üzere kalp ritim bozuklukları  beyine pıhtı atmasına sebep olacak hastalıklardandır. Bu gibi durumlar düzenli takip ve tedavi gerektirmektedir. 

3.Sigara: Sigara içilmesi inme riskini yaklaşık iki kat arttırır. İçilen miktar arttıkça risk de artmaktadır. Sigaranın bırakılması ile inme riski hızla azalır .

4.Diyabet:  Diyabetik hastalarda azalmış insülin salınımı, ateroskleroz denen damar sertliği riskini arttırarak damar tıkanıklarına sebep olur.  Diabet ayrıca ateroskleroz yatkınlığı yanında hipertansiyon ve obisiteyi de tetikler.

5.Yüksek kan kolesterolü: Yüksek kolestrel seviyesi yeme düzeni ve hareketsiz yaşamdan etkilenmektedir. İyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterol düsüklüğünün, koroner kalp hastalıgı ve inmeyle ilişkili olduğu, yüksek HDL kolesterolün iskemik inme riskini azalttığı gösterilmiştir.Mesela sigarayı bırakmak HDL kolesterolünüzü yüseltecektir.

6.Fiziksel inaktivite ve obesite: Fiziksel aktivitenin azalması beraberinde obesite , kanda kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün artması , iyi kolesterol olarak bilinen   HDL kolesterolün düşmesi ile beraberdir. Bunlar beraberce damar duvarında pıhtı oluşumuna ve sonrasında da inmeye sebep olur.

 

Bu risk faktörleri aynı zaman da birbirlerinin etkisini arttırırlar. Mesela kilo artışı hipertansiyon ve diyabete de sebep olabilmektetdir.

 

İnme riskini azaltmak için:


-Tansiyonunuzu düzenli takip ettirin. Yüksekse ve düzenli tedavi altındaysanız ilaç düzeninizi aksatmayın.

-Atrial fibrilasyon, kalp içinde pıhtı oluşumuna yol açabilir. Atrial fibrilasyonunuz varsa tedavinizi aksatmayın, düzenli doktor kontrolünden geçin.

 -Diyabetik bir hastaysanız ilaç düzeninizi aksatmayın. Egzersiz yapın, kilo takibinize özen gösterin. Yaşam şekliniz ve beslenmenizi önerilen düzende sürdürün.

-Sigarayı bırakın. Yoğun alkol tüketiminden uzak durun.

-Hareketli bir yaşam tercih edin. Her gün 30 dakikalık egzersiz sağlık için  yeterli  olacaktır.

-Kolesterolünüzü düşürün. Düzenli egzersizin yaşam biçimi olduğu grupta beslenme de dengeli ve yağdan fakir ise bu kan kolesterolünüzü düşürecektir.

 

 


Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?