Kış Aylarında Neden Fazla Kilo Alırız?

2018-02-08 14:10:33

Pek çok kişi kış aylarında kilo aldığından şikayetçi. Gelin bu sorunu halletmenize yardımcı olacak KÜÇÜK değişikliklerle BÜYÜK değişime gidelim , kışın neden kilo alınır inceleyelim ve önlemimizi alalım.

1-Az Su Tüketimi

Kış aylarında susama hissinin azalması sıvı alımını azaltabiliyor. Soğuk havada susamasanız bile yeterli sıvı almayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Sıvı tüketiminin azalması yorgunluk, halsizlik, dikkatsizlik ve baş ağrılarına sebep olmasının yanı sıra kilo almanızın nedeni de olabilir. Susuzsuzluk vücudumuzda çoğu zaman açlık gibi algılanabiliyor, aslında sadece susamışken kendinizi bir şeyler yerken bulabilirsiniz. Yeterli sıvı alımı hem vücudunuzdaki ödemi atmaya yardımcı olur hem de kendinizi daha zinde hissetmenizi sağlar.

Ne yapabiliriz?

Özellikle kış aylarında her gün en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin. Dilerseniz suyunuzu taze meyveler , nane yaprakları ile renklendirebilir, içine kan şekerini dengelemek için biraz tarçın ve metobolizmayı hızlandırmak için de zencefil ekleyebilirsiniz.

2- Artan Besin Alımı

Havanın erken kararması, güneşin yerini yağmur ve kara bırakması, soğukların gittikçe artması ve beraberinde gelişen mutsuzluk sonucu aşırı yeme atakları bu aylarda daha fazla gelişebilir. Kilo almamak için az ve sık yiyerek açlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Ne yapabiliriz?:

3- Azalan Hareket Ve Egzersiz

Kışın soğuk havayla birlikte evde geçirilen süre artıyor; yürüyüşler ve sosyal aktivitelerimiz azalıyor. Aktif yaz aylarından sonra kışın bu sakin temposu, azalan hareketle beraber metabolizmanızı yavaşlatabilir. Yedikleriniz aynı bile olsa hareketinizin azalması, kilo almanıza sebep olabilir.

Ne yapabiliriz?:

Güneşli saatleri değerlendirin ve açık havada yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Kışın egzersiz yapmanın daha zor olduğunu biliyorum ama soğuk havada egzersiz daha fazla kalori yakmanızı sağlayacaktır bu bilgi motivasyonunuz artmasında yardımcı olcaktır. Ve biraz eğlence diyorum

4- Kış Depresyonu

Kış aylarında evde geçirilen zaman uzayıp, havanın aydınlık kısmının kısa olmasından dolayı kendimizi mutsuz, huzursuz, yorgun ve depresif hissedebiliyoruz. Hayat şartları zorlaştığında vücudumuz kendini koruma moduna alır ve kortizol adını verdiğimiz stres hormonunu daha fazla salgılar. Bu da iştahımızı kontrol etmeyi zorlaştırır.
Aslında stresli zamanlarda elimizin daha yüksek kalori ve şeker içeren besinlere gitmesi de bu durumu açıklayabilir. Eğer kışın kilo almaya başlıyorsanız, stres seviyenizi ve buna bağlı olarak tükettiğiniz besinleri kontrol etmekte fayda var.

Ne yapabiliriz?:

Stres seviyenizi azaltmaya yardımcı olacak şeyleri daha çok yapmaya özen gösterin ve mutlaka kendinize vakit ayırın. Hayatın kısa olduğunu unutmayıp , mutlu olmak için elinizden geleni yapın ,elinizdekilerin kıymetini bilmek ve anın tadını çıkarmak mutluluğun başlangıcı olabilir, sevdiğiniz insanlarla vakit geçirin, sinemaya gidin , sevdiğiniz mekanları daha sık ziyaret edin , doğayla buluşun , daha güzel nefes alın mutlu olmak için çok sebebiniz olduğunu asla unutmayın.

Doya doya mutlu, sağlıklı kalın ...


Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?