KIŞ AYLARINDA UYUZ HASTALIĞINA DİKKAT!

Uzm. Dr. Sevil KILCI2020-01-23 15:57:30

UYUZ NEDİR ?

Uyuz, insanda görülen ve uyuz böceğinin neden olduğu, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Bu hastalık genel olarak sağlığı tehdit etmemekle birlikte can sıkıcı ve çok nahoştur. Hastalığa çıplak gözle görülmesi pek mümkün olmayan ve insanın üst deri katmanına gömülerek yerleşen çok küçük uyuz böcekleri yol açar. Bunlar yaklaşık dört ile sekiz hafta arasında yaşar ve bu süre içinde deriye her gün yumurta ve dışkı bırakırlar. Bu da bir süre sonra deri reaksiyonlarına neden olur. Uyuz böcekleri insan vücudu dışında bir ile iki gün arasında giysilerde ve yatak takımlarında yaşamaya devam edebilirler ve özellikle insanların dar alanlarda birlikte yaşadıkları yerlerde yayılabilirler. Bu nedenle hastalık zaman zaman toplulukların bulunduğu kuruluşlarda veya bakım evlerinde daha sık görülür.

 

UYUZ NASIL BULAŞIR

Hastalık bireylerin yakın teması ile , dans etmek, el sıkışmak gibi teması durumunda ve hasta kişiyle aynı yatak, aynı havlu, aynı kıyafet, aynı çarşafın kullanılması halinde bulaşır. Hastalığın da salgın haline dönüşmesi olağan dışı koşullarda görülmektedir.

 

HASTALARDA NE GİBİ HASTALIK BELİRTİLERİ GÖRÜLÜR?

Hastalıkta en sık görülen belirti gece saatlerinde artan kaşıntılardır. Kaşıntı özellikle parmak aralarında, sırtta, boğazda, ellerde ve göbek çevresinde fazladır. Kaşıntı ve yaralar ayrıca genital bölgede, bacaklarda da görülebilir. Kaşıntı şiddeti uykuyu bölecek kadar fazla olabilmektedir. Uyuz paraziti yüz, sırt ve göğüs bölgesinde pek tutunamaz. Bu nedenle buralarda yara ya da kaşıntı ihtimali azdır. Kaşınan deri bir süre sonra toplu iğne başı büyüklüğünde kabarcıklarla, kızarık ve kabarık boğumlarla veya sivilcelerle tepki verir. Buna ilaveten kaşıntı yüzünden yaralanan deri bölgeleri cılk hale gelip iltihaplanabilir. Daha uzun süreli durumlarda böceklerin ifrazatı karşısında büyük bir alana yayılan alerjik döküntüler gelişebilir.

 

TEDAVİSİ NEDİR ? HASTALIK DURUMUNDA NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Yukarıda anılan hastalık belirtileri varsa veya uyuzdan şüpheleniyorsanız derhal doktorunuza görünmelisiniz. Uyuz tedavisinde skabisidler olarak tabir edilen etkili ilaçlar mevcuttur. Bunlar genellikle krem, sprey veya merhem olarak deriye uygulanır veya ağız yoluyla alınır. Hastalar hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemek için geçici olarak onlarla teması sınırlamalı ve özellikle de doğrudan deri temasından kaçınmalıdır. Skabisidlerin bir iki kere kullanımından sonra hastaların hastalığı bulaştırma ihtimali genellikle ortadan kalkar. Kaşıntı tedaviden sonra da bir ile iki hafta kadar devam edebilir. Ayrıca hastaların giysileri, iç çamaşırları, havluları ve yatak takımları her gün değiştirilmeli ve onları en az 60°c’de yıkanmalıdır. Ayakkabı veya tüylü oyuncak hayvan gibi uzun süre vücut temasında bulunulan ve yıkanarak temizlenemeyen eşyalar kuru bir biçimde 21°c’nin üstündeki plastik torbalarda en az üç gün muhafaza edilmelidir. Yastıklı mobilyalar elektrik süpürgesiyle temizlenebilir veya en az iki gün boyunca kullanılmayabilir.

 

KENDİMİZİ  NASIL KORUYABİLİRİZ ?

Önceden koruyucu önlem almak neredeyse mümkün değildir, çünkü uyuz hastalığı herhangi bir belirti göstermeden önce bulaşmış olabilir. Uyuz hastalığından korunmanın en önemli yolu hastalığı geçirmekte olan kişiden ve eşyalarından uzak durmaktır. Bu nedenle uyuz hastalarının kıyafetleri, örtüleri ve yatakları başkası tarafından kullanılmamalıdır. Tokalaşmak ve öpüşmek uyuzun geçmesine neden olduğu için bu selamlaşmaları bir süre uzaktan yapmakta yarar vardır.


Uzm. Dr. Sevil KILCI

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?