MULTIPLE SKLEROZ (MS)

Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL2019-05-29 16:32:54

Multiple skleroz (MS) genç erişkinlerde özürlülüğe yol açan en önemli hastalıklardan birisidir. Tanısı sıklıkla 20-50 yaş arasında konulur ve kadınlar erkeklere göre bu hastalıktan 2-3 kat daha fazla etkilenirler.

   

     Multiple skleroz, santral sinir sisteminin hem beyin hem omuriliği tutan  plak lezyonlarla karakterize, ataklar halinde gelen ve/veya ilerleyici özellikte olabilen  bir hastalığıdır.

 

      MS in ortaya çıkış belirtileri çok fazladır. Hastalık seyri hastadan hastaya farklılık gösterir. Hastalık bazen tesadüfen farkedilen MR filmlerindeki plaklarla anlaşılabilirken , bazen de çok hızlı bir seyirle ortaya çıkabilir.  Tipik bir başlangıç şekli yoktur. 

      

       En sık karşılaşılan bulgusu  uyuşmalardır. Tüm vücutta iğnelenme, karıncalanma, gerginlik, soğukluk, kaşıntı, şişme hissi, mantarlaşma şeklinde olabilir. Kol ve bacaklarda kuvvetsizlik bulguları sıktır. Bacaklardaki  güçsüzlük kollara  nazaran daha sıktır.  Hasta yürüyemeyecek hale gelebilir. Yine görme siniri MS de çok sık tutulur. Bu sinirin hastalığı sonucu ağrılı tek gözle görme kaybı gerçekleşir.Hastalarda denge kayıpları, göz hareketlerinde felç, konuşma , yutma bozukluğu, titreme görülebilecek şikayetlerdir.

   

     Hastalık doğası gereği genel olarak ataklar şeklinde ilerler.  Mesela hastaın 1 ay süreli tek gözle görme azlığı şeklinde bir atağı olur. Bu atak sonlandıktan sonra bir başka atağı yürümede dengesizlik şeklinde olabilir. Bu gibi ataklarda MS hastalarına atak tedavisi yapılır. Bazen atağın şiddetine bağlı olarak hastanede yatırılarak  ya da daha hafif ataklarda ayaktan olacak şekilde 1 hafta- 10 gün süreli atak tedavisi verilir. Bunun dışında bir de hastanın yeni  atak geçirmesini ve hastalığın ilerlemesine müdahale etmek amaçlı koruyucu tedaviler uygulanır. Bunların bir kısmi ağız yoluyla kullanılan ilaçlar bir kısmı da enjeksiyon şeklinde olan ilaçlardır. MS her geçen gün yeni çalışmalar ve yeni ilaçlarla tedavisinde oldukça önemli yol katedilen bir hastalık olmuştur.


Uzm. Dr. Özden OBUZ TEMEL

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?