MYOMLAR, RAHMİN İYİ HUYLU TÜMÖRLERİDİR

Op.Dr. Ayfer Özer Cora2020-06-08 18:08:33

Myoma Uteri

Myoma uteri, uterusun (rahim) en sık rastlanan iyi huylu tümörüdür.  20-45 yaş arası kadınların % 20-25`inde görülür. 40 yaş üstündeki kadınlarda belirti vermeyen myomlar % 45-50 oranında görülür. Myomlar sıklıkla muayenede saptanır, fakat ultrasonografinin yaygın olarak kullanılmaya başlanmasından sonra belirti vermeyen küçük myom nodülllerinin kolaylıkla saptanması myomların eskiden sanıldığından daha sıklıkta ve çok genç yaşlarda bile görüldüğünü ortaya koymuştur. Fibroma, fibromyom ve leiomyom gibi isimleri de olmakla birlikte en yaygın kullanılan isim myoma uteridir. Halk arasında ‘ur’ olarak bilinmektedir.

Neden oluşur?

Myomların nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle rahmi oluşturan hücrelerin aşırı büyümesi sonucu oluşur. Üreme çağında görülmesi, en sık 40-45 yaşları arasında rastlanması, menopozdan sonra gerilemesi hatta kaybolması , gebelikte büyüme eğiliminde olması, suni menopoz yapan ilaçlar kullanıldığında küçülmesi, myomun içinde östrojen reseptörlerine hemen çevresindeki myometriumdan daha yoğun olarak rastlanması myomların oluşmasında östrojenin bir rolü olduğunu göstermektedir.

Myomlar bir bezelye tanesi büyüklüğünden basket topu büyüklüğüne kadar değişebilen boyutlarda olabilir. Genellikle yuvarlak ve pembemsi renktedirler ve uterus (rahim) içinde her yerde bulunabilirler. Rahimde bulunan myomların her birine myom nüvesi denir.

Myom oluşumunu arttıran risk faktörleri;

– Nulliparite (Doğum yapmamış olmak)
– Erken menarş (İlk adetin erken yaşta başlaması)
– Kırmızı etten zengin beslenme
– Obezite
– Alkol
– Ailesel yatkınlık
– Hipertansiyon

Myomların tipleri ;

Myomlar uterus içinde yerleştikleri yerlere göre sınıflandırılırlar:

  1. Submüköz myom
  2. İntramural myom
  3. Subseröz myom


En sık görülen myomlar intramural myomlardır. Uterusu global olarak tek bir intramural varsa buna Kugel myomu denir. Bir subresöz myom uterusa sapla bağlı ise buna saplı myom denir. Subseröz myom ligamentum latum içerisine doğru büyümüşse buna intraligamenter myom adı verilir. Subseröz bir myom uterusla bağlantısını kesip başka bir dokuya bağlanıp oradan beslenmeye başlarsa buna parazitik myom denir. Servik içerisinden gelişen myomlara servikal myom denir.

 

Myomların Dejenerasyonları 

Özellikle büyük myomlarda bazen dejeneratif değişiklikler görülür. Bunlar;

1.Hyalin (ensık görülen) 2.Kırmızı ( gebelikte rastlanır) 3.Kistik 4.Kalsifik 5. Yağlı 6. Septik 7.Nekrotik 6. Malign ( habis) ( % 0.1-1 sarkomatöz )

Belirtiler

Myomlar genellikle belirti vermezler . Çok büyük olanlar bile hiçbir semptom vermeden büyüyebilir.Bu nedenle pek çoğunun tanısı rutin muayene ve ultrasonografi ile konur.

En sık rastlanan belirtiler şunlardır:

1.Anormal kanama : Myomların % 30`unda görülür. Fazla adet kanamaları, adet düzensizliği (menoraji en sık belirtidir) yapabilir. Cinsel ilişki sonrası kanama,
adet arası dönemde ara kanama gözlenebilir. Fazla miktarda kanamalara bağlı kansızlık oluşabilir.

2.Ağrı: Genellikle dejenerasyona bağlı görülür. Adet dönemlerinde ya da cinsel ilişki sırasında kuyruk sokumuna doğru ağrı tipiktir.

3.Bası belirtileri : Büyük myomlar barsaklara bası yaparak barsak içinde dışkının ilerlemesine engel olmak suretiyle kabızlığa neden olurlar. İdrar torbasına baskı yaptığı yere göre idrara sık çıkma veya idrara çıkamama şikayeti yapabilir.

  1. Karında büyüme veya şişlik

5.Kısırlık: Diğer kısırlık sebepleri ekarte edildikten sonra düşünülmeli. Tüplerin ya da rahmin ağzını kapayan myomlar infertiliteye (kısırlık) neden olabilirler.
Submüköz myomlar infertiliteye neden olabilirler. Döllenmiş yumurtanın rahmin içinde gömülüp kalmasına engelleyici şekilde yerleşmiş myomlar tekrarlayan düşüklere neden olurlar.

Tanı

Fizik muayene:

Tanıda en iyi yöntem pelvik muayenedir. Pelvik muayene ile uterus normalden daha iri ve sert olarak palpe edilir. Bazen serviksten (rahim ağzından) vajene doğru ilerlemiş myomlar spekulum muayenesinde görülebilirler.

Yardımcı tanı yöntemleri:

1.Ultrasonografi: Myom tanısında kullanılabilecek en iyi yardımcı tanı yöntemidir

  1. Bazen CT, MR, SİS, HSG, laparoskopi gibi diğer tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir.

 

Nelerle karışabilir?

1.Gebelik

2.Adenomiyozis

3.Adneksiyel kitle

4.Dış gebelik

5.Endometriyal polip

6.Endometriyal CA

7.Doğuştan uterus anomalileri

8.Endometriozis.

 

Tedavi

Myomlarda tedavi myomun büyüklüğüne, belirtilerine ve komplikasyonlarına bağlı olarak planlanır. Genel olarak belirti vermeyen olgularda myom büyüklüğü 10 cm`den küçükse tedavi gerektirmez. Bazen belirti veren daha küçük myomlarda bile tedavi gerektirir. Tedavi edilmeyen olgularda 6 ayda bir izlenerek myomda olası büyüme araştırılmalıdır. Tıbbi tedavide nonsteroid anti-enflamatuar ilaçlar, progesteronlar, GnRH analoglar kullanılıyor. Myomların asıl tedavisi cerrahidir.

 

Myomlarda cerrahi tedavi gereksinimleri şu şekilde sıralanabilir:

1.Semptom veriyorsa: kontrol altına alınamayan kanama,ağrı, bası belirtileri.

2.Büyükse

3.Menopoz sonrası büyümeye devam ediyorsa.

4.Kısırlığa sebep olarak görülüyorsa.

5.Ayırıcı tanıda adneksiyel bir kitle kesin olarak ayırt edilemiyorsa,

6.Saplı bir submüköz myom torsiyone lursa,submüköz myom vajene doğarsa.

7.Hızlı büyürse

Eğer hasta çocuk doğurmak istemiyorsa en radikal tedavi histerektomidir. Eğer hasta fertilitesini korumak isterse veya menstruel fonksiyonunun devam etmesinde ısrarlı ise myomektomi yapılır. Ancak operasyona alınmadan bunun teknik olarak olanaklı olup olmadığından kesin olarak emin olunamaz, operasyon sırasında karar verilir. Uygun vakalarda laparoskopik cerrahi ile de myom çıkarılabilir. Küçük submüküz myomlar histeroskopi ile çıkarılabilir veya lazer ile vaporize edilebilir.

Doğumdan Sonra Myomlarım Küçülür Mü?
Myomlar doğumdan sonra rahmin kanlanması azalacağı için ve hormon seviyeleri düşeceği için çoğunlukla küçülür ancak her zaman küçülmeyebilir.

Miyomlar kansere dönüşebilir mi?
Myomlar kanser değildir, iyi huylu (benign) tümörlerdir. Kansere dönüştüklerine dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak kanser ile karışabilr ,yakın takip edilmelidir.

Miyomlar ameliyattan sonra tekrar oluşur mu?
Myomların oluşmasında genetik faktörler çok önemlidir. Bu yüzden myom üretmeye yatkın bir rahim (uterus) tekrar myom üretebilir. Ameliyatta myomların tamamı alınsa bile tekrar yeni myomlar oluşabilir. Ayrıca ameliyatta tüm myomların alındığı düşünülebilir ama gözle farkedilmeyecek kadar küçük myomlar uterus içerisinde olabilir ve bunlar ameliyattan sonra zamanla büyüyüp farkedilir hale gelebilir. Büyük bir kaç myomu olanlara göre küçük çok sayıda myomu olanlarda tekrarlama riski daha fazladır. Ortalama tekrar myom oluşma oranı %15 kadardır.

 


Op.Dr. Ayfer Özer Cora

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?