Ne Kadar Tuz Tüketmeliyiz?

Uzm. Dr. Merih AKBAŞ2019-03-11 12:04:42

Tuz vücut için gerekli mineral olmakla beraber yokluğu da hayati tehlike içerir.

 

Ülkemizde normal denilen tuz tüketimi, almamız gerekenin tam olarak 3 katı kadardır. İstenilen 5-6 gr/gün iken biz 18 gr/gün kadar tuz tüketiyoruz. Peki nasıl ayarlamalıyız bu oranı?

 

Günlük tuz miktarını gram olarak ölçüp kullanmamız mümkün olmadığından pratik hayatta yapabileceklerimiz mümkün. Örneğin sabah kahvaltısında zeytin-peynir mutlaka az tuzlu ya da tuzu alınmış olmalı, domates, maydanoz gibi sebzeler veya salata tüketiyorsak tuz ekmemeye dikkat etmeliyiz. Günlük pişen yemeklerde dört kişilik bir çorba veya yemekte silme 1 çay kaşığı tuz yeterli gelmektedir. Cips, tuzlu bisküvi, alamura besinler, tuzlu sucuk, turşu, maden sodası gibi tuz oranı yüksek besinlerden uzak durmak gerekiyor. Özellikle Kalp yetersizliği olanlarda tuzu sıfırlamıyoruz. Ancak tuzu günlük 2gr/gün olarak belirliyoruz yani biraz daha tuzu azaltıyoruz (Tuzsuz ekmek gibi).

 

Gebelerde de günlük tuz tüketim oranı standart 5-6 gr/gün, yani az tuzlu olmalıdır. Böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği olanlarda bu oran biraz daha düşüktür. (2gr/gün)

 

Sodyumu azaltılmış tatlandırıcıları da kullanırken kısıtlı almak gereklidir. Herşey damak alışkanlığı ile ilgilidir. 1 aydan sonra tuzlu yemekte zorlanacaksınız hatta size rahatsızlık verecektir. Çok zor değil, sağlığınız için biraz sabır biraz zaman yeterli.

 

  


Uzm. Dr. Merih AKBAŞ

Diğer yazılara göz atın