RAHİM AĞZI KANSERİ

Op. Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU2019-12-25 14:28:45

Rahim ağzı kanseri, rahim kanserinden oluştuğu bölge sebebiyle ayrılır. Rahim kanseri, uterus mukozası adı verilen, rahmin içindeki dokuyu kaplayan kısımdaki hücrelerde başlar. Rahim ağzı kanserinin ise başladığı nokta rahmi ve döl yolunu (vajina) birbirine bağlayan serviks kısmıdır. Kanserli hücrelerin bu bölgede çoğalıp türemesi sonucu serviks kanseri yani diğer adı ile rahim ağzı kanseri meydana gelir. Rahim ağzı kanseri kadınlar arasında en sık görülen 2. kanser türü olup, kansere % 98 oranında HPV (İnsan Papilloma Virüsü) neden olmaktadır.  Her 100 kadından en az 2’sinin hayatının bir döneminde rahim ağzı kanseri yakalandığı bilinmektedir. Bununla birlikte rahim ağzı kanserine karşı alınan önlemlerle ile kadınların hayatları boyunca kanserle karşılaşmama oranı çok yüksektir. 

Rahim ağzı kanseri kadınlar arasındaki en ölümcül kanser olarak gösteriliyor ve gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığını sürdürüyor. Erken dönemde yakalanmış serviks kanserli kadınların tanı konduktan sonraki 5 yıllık sağ kalımları %92 gibi yüksek düzeylerde seyrediyor. Rahim ağzı kanseri, yaklaşık %20 oranda 65 yaş üzeri kadınlarda teşhis edilmesine rağmen, daha çok 30’lu 40’lı ve 50’li yaşlardakileri etkiliyor.

 

Rahim ağzı kanseri için bir test var mı?

Evet var.  Pap testi (pap smear olarak da adlandırılır) rahim ağzı kanseri taramasında kullanılır. Bu test rahim ağzından küçük bir fırça yardımı ile hücrelerin toplanması esasına dayanır. Sonrasında diğer bir doktor mikroskop altında anormal hücreleri değerlendirir. Yaşınıza bağlı olarak doktorunuz HPV olarak adlandırılan bir virüs için de test yapabilir. HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanserine neden olabilir.

Eğer test sonuçlarınız anormalse doktor biyopsi olarak adlandırılan bir test ile sizi takip edecektir. Biyopsi esnasında doktorunuz rahim ağzından küçük bir parça alır. Rahim ağzını daha iyi görebilmek için ‘’kolposkop’’ olarak adlandırılan büyüteç kullanılır.

Bazen rahim ağzında kanser olmayan fakat kansere dönüşme riski yüksek olan hücreler de saptanabilir. Eğer bu kanser öncüsü hücreler tespit edilirse farklı tedaviler uygulanır. Doktorunuz kansere dönüşümünü önlemek için bu hücreleri ortadan kaldırabilir ya da sizi yakın takibe alabilir.

 

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri:

Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu

Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki

Birden fazla cinsel partner varlığı

Sigara içimi

Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır)

Yüksek doğurganlık sayısı

Düşük sosyoekonomik düzey

Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

 

Rahim ağzı Kanseri Belirtileri:

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 

Tedavi:

Rahim ağzı kanserinde cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Korunma:

Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

 

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?

 

Tedavi sonrası ne olacak?

Tedavi sonrası kanserin tekrarlayıp tekrarlamadığını görmek için sık sık kontrol edileceksiniz. Takiplerde pap testi, fizik muayene ve röntgen çekilmesi gibi tetkikler yapılır.

 

Eğer kanser tekrarlarsa veya yayılırsa ne olur?

Eğer kanser tekrarlarsa veya yayılırsa cerrah, radyoterapi ya da kemoterapi tekrar uygulanabilir.


Op. Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU

Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?