TEKNOLOJİ ÇAĞININ HASTALIĞI : KARPAL TÜNEL SENDROMU

2020-02-24 14:21:35

                                           KARPAL TÜNEL SENROMU

          Genellikle marangoz,teknisyen, aşçı ve örgü- nakış gibi el becerisi gerektiren işlerde çalışan kişilerde görülen karpal tünel sendromu, son yıllarda ofis çalışanları arasında da yaygınlaşmaya başladı.

           Erkeklere nazaran kadınlarda ndaha sık görülen bu hastalık , erken tedavi edilmezse ilerleyen safhalarda el kaslarında erimelere yol açabiliyor.Uzun süre el-bilek hareketlerinin tekrarlandığı işlerde çalışanların önleyici tedbirler almaları şarttır.Özellikle işi gereği sürekli bilgisayar başında olan kişilerin 30 dakikadan sonra yazı yazmaya ara vererek 3-5 dakika dinlenmelidir.Karpal tünel sendromu, median sinirin el bileği seviyesinde sıkışarak, baskıya uğraması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.Elde uyuşukluk,karıncalanma ve ağrı; ileri seviyelerde ise kas erimesi, güç ve beceri kaybına yol açabilir. Toplumun yüzde 1-2' sinde görülen bu hastalığa,genellikle 40-60 yaş arası kişilerde daha sık rastlanır. Ancak ellerini aktif olarak kullanan kişilerde daha erken oluşabilir.

 

       Kadınlar daha fazla

       Toplumun yüzde 50'sinde karpal tünel sendromunu çağrıştıran bulgular gözlemlenir. Bu sendrom çoğu kez hastanın kullandığı dominant elde başlar ve genellikle iki elde de görülebilir. Karpal tünel sendromuna erkekelere nazaran kadınlaarda 2-6 kat daha fazla rastlanır.Yapılan araştırmalarada kadınlarda sinirin geçtiği tünelin daha dar olduğunu gözlemlenmiştir.Troid eksikliği,dayabet, hipofiz bezinin fazla çalışması, menopoz, romatiod artrit, bilekte burkulma, kırılma ve kanama gibi taravmatik durumlar ve tümörler nedeniyle ortaya çıkabilir.Menopoz , histerektomi, oral kontraseptif kullanımı, şeker hastalığı ve hipotroidi gibi hormon ve enzim bozukluklarında da karpal tünel sendromu sıkça gözlenir.

 

       Mesleğiniz en önemli etken

       El bileğinin çok kullanıldığı meslek gruplarında da fazlaca rastalanır. Örneğin endüstri işçileri( yüzde 15) , titreşim yapan cihazları kullanan temizlik işçileri ve elinden bez düşmeyen titiz ev kadınlarında daha fazla görülür.Uzun bilgisayar kullananlarda çok sık rastlanır. Hamile kadınlarda gebeliğin son aylarında yüzde 25-28 oranında karpal tünel sendromu görülebilir.

 

       Hastalık en çok uykuda kendini belli ediyor

      Karpal tünel sendromu bilekten ele doğru başparmak ve ilk 3,5 parmağı içine alan uyuşukluk, karıncalanma ve sızlama ile başlar. Hastalık ilerdikçe ağrı belirgin hale gelir. Ağrı sadece ele değil, yukarı doğru dirsek , üst kol hatta omuza kadar yayılır. Hasta elini sarkıttığında ve salladığında hafif bir rahatlama hisseder. Bu çoğunlukla gece saaatlerinde ve uyku esnasında kendini belli eder. Gece dokular su topladığından eller şişer ve bilek dokuları da şişerek siniri daha fazla sıkıştırır.

 

        Erken tedavi ile korunmak mümkün

        Hastalığın sinirde yaptığı tahribatı daha kesin anlamak için EMG ( elektromiyografi ) yapılabilir.

Kanalda oluşan sorunu belirlemek içim ise MR çekilebilir. MR ile tüneldeki yapılarda olabilecek kistler, tümörler ve deformasyonlar gözlenebilir. Tedavide romatizmal ilaçlar, B6 vitamini kullanımı,atel takılması, kanala enjeksiyon ve fizik tedavi gibi yöntemler de kullanılabilir. Ayrıca gerektiği durumlarda hastaya bileklik de verilebilir. İlaç ve diğer tedavilere rağmen ağrı ve kuvvetsizlik yakınmaları devam ediyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Bu hastalara lokal anestezi ile ufak bir cerrahi müdahale yapılır. Ameliyat sonrası 2 hafta el istirahatinden sonra hasta normal yaşantısına devam edebilir.


Diğer yazılara göz atın

Bu test nerede yapılıyor ?